Εορτάστηκε η Παγκόσμια Ημέρα των ΑΜΕΑ από την ΔΗ.Κ.Ε.Π.Α.Π

Τρίτη, 4 Δεκεμβρίου 2012

Το 1992 η Γ.Σ. του Ο.Η.Ε., ομόφωνα ανακήρυξε την 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ. θέτοντας ως στόχο την κοινωνική προστασία και την ενεργή κοινωνική ένταξη τους για την ισότιμη συμμετοχή τους σε όλους τους τομείς των σύγχρονων κοινωνιών, κάτι που αποτελεί και στρατηγικό άξονα της Ε.Ε. Στην Ελλάδα με το Νόμο 2430/96, ανακηρύχθηκε η 3η Δεκεμβρίου ως Εθνική Ημέρα ΑμεΑ.

Στο πλαίσιο της Ημέρας αυτής, το Κέντρο Δημιουργικής Απασχόλησης Ατόμων με Ειδικές Ανάγκες (ΚΔΑΠ-ΜΕΑ) της ΔΗ.Κ.Ε.Π.Α.Π. διοργάνωσε μια όμορφη εκδήλωση, την Δευτέρα 3 Δεκεμβρίου, στις 10.30 το πρωί, στις εγκαταστάσεις του Κέντρου (Ισόγειο Ανοιχτού Θεάτρου)

Για την Παγκόσμια Ημέρα των ΑΜΕΑ αλλά και για την δράση του ΚΔΑΠ-ΜΕΑ του δήμου Πέλλας, μίλησε στους παραβρισκόμενους ο Κοινωνικός Λειτουργός και υπεύθυνος του Κέντρου κ. Μάκης Ασταρτζής. Ακολούθησαν χαιρετισμοί από τον πρόεδρο του Συλλόγου Γονέων και Φίλων ΑΜΕΑ, κ. Κωνσταντίνο Χατζηδημητρίου και τον διευθυντή του Μουσικού Σχολείου Γιαννιτσών κ. Μενέλαο Μιχαηλίδη.

The choirThe Choir with the Director of Music SchoolThe choirThe Choir