Παρουσίαση CD

Με απόλυτη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση της Μικρασιατικής Εστίας Πέλλας σε συνεργασία με το Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών με τίτλο «στις γειτονιές των προσφύγων».

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η παρουσίαση του ημερολογίου της Μ. Εστίας για το έτος 2013 που είναι αφιερωμένο στα 90 χρόνια από τον ξεριζωμό της Μικρασιατικής καταστροφής.

Στην κατάμεστη αίθουσα του Πνευματικού Κέντρου Γιαννιτσών παρευρέθηκαν ο Δήμαρχος Πέλλας κ. Στάμκος, οι βουλευτές κ. Τζάκρη και Τζαμτζής περιφερειακοί και δημοτικοί σύμβουλοι εκπρόσωποι της εκκλησίας και σωματείων, μέλη και φίλοι του συλλόγου της Μικρασιατικής Εστίας και γονείς και φίλοι του Μουσικού Σχολείου.

Η παραδοσιακή ορχήστρα ? χορωδία  του Μουσικού Σχολείου Γιαννιτσών υπό τη διεύθυνση του κ Μανούση Δημητρίου ομόρφυνε τη βραδιά παρουσιάζοντας παραδοσιακά τραγούδια από το cd που ηχογραφήθηκε με την ευκαιρία της εκδήλωσης. Το cd διατίθεται δωρεάν μέσα στο ημερολόγιο του συλλόγου το οποίο αποτελεί σημείο αναφοράς  για τον προσφυγικό πληθυσμό του τόπου μας και όχι μόνο. Ο διευθυντής του σχολείου κ. Μιχαηλίδης Μενέλαος ανέπτυξε στον λόγο του το πνεύμα που διέπει τη λειτουργία του σε σχέση με την παράδοση. Δήλωσε μεταξύ άλλων, ότι το Μουσικό Σχολείο αποτελεί  θεματοφύλακα της λαϊκής παράδοσης, μεταλαμπαδεύει στην ψυχή της νέας γενιάς τη φλόγα της μουσικής, των τραγουδιών και των χορών, την κληρονομιά των προσφύγων, οι οποίοι σε κάθε έκφανση της ζωής τους (γάμοι, βαφτίσια, γλέντια) έθεταν τα θεμέλια ενός ζωντανού πολιτισμού?

Students participationcover
The choirThe choir along with the dance groupGiannis Mertzanis sings