Αφή Φλόγας ΧΧΙΙΙ Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων «PYEONGCHANG 2018»

Ιδιαίτερα συγκινητικές στιγμές έζησαν όσοι παρευρέθησαν στην τελετή Αφής της Φλόγας των Χειμερινών Ολυμπιακών Αγώνων 2018, την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου, στον πεζόδρομο Γιαννιτσών.

Ο Δήμος Πέλλας διοργάνωσε μια μεγαλοπρεπή εκδήλωση, την οποία ΄΄έντυσε΄΄ μοναδικά το Mουσικό Σχολείο Γιαννιτσών, ερμηνεύοντας τον Ολυμπιακό Ύμνο και το τραγούδι  ?Να Το Φως? με υπεύθυνους τους καθηγητές Μουσικής Ζλήκα Αθανάσιο και Ανδρέογλου Παναγιώτη. Η Φιλαρμονική Γιαννιτσών δήμου Πέλλας ανέκρουσε τον ύμνο της Δημοκρατίας της Κορέας και τον Εθνικό μας ύμνο.

Για τον συμβολισμό της φλόγας και τα διαχρονικά μηνύματα των Ολυμπιακών Αγώνων μίλησαν στον χαιρετισμό τους ο εκπρόσωπος της Οργανωτικής Επιτροπής Xειμερινών Ο.Α. «PyeongChang 2018», κ. Γιουντζού Χόνγκ, ο δήμαρχος Πέλλας κ. Γρηγόρης Στάμκος και ο εκπρόσωπος της Ελληνικής Οργανωτικής Επιτροπής, μέλος της Ε.Ο.Ε. και Πρόεδρος Επιτροπής Λαμπαδηδρομίας κ. Αθανάσιος Βασιλειάδης .

Τον βωμό άναψε η Αργυρή Ολυμπιονίκης 2004, Έλλη Μυστακίδου. Λαμπαδηδρόμοι ήταν ο Δημήτρης Σενεκίδης, ο Βασίλης Τσαλικίδης και ο μαθητής Βαγγέλης Βρόντζος με τον συνοδό του Γιώργο Χρυσοστομάκη, ενώ συνοδοί λαμπαδηδρόμοι ήταν πολλοί διακεκριμένοι πρωταθλητές του Δήμου Πέλλας.

afi_flogas_1.jpgafi_flogas_2.jpgafi_flogas_3.jpgafi_flogas_4.jpg

Πισμίση Ελένη