Επαναλειτουργία δια ζώσης λυκειακών τάξεων

Αγαπητοί γονείς/κηδεμόνες,

Σας ενημερώνουμε ότι

Ανοίγουν οι λυκειακές τάξεις του σχολείου μας τη Δευτέρα 12 Απριλίου.

Συγκεκριμένα, επαναλειτουργούν δια ζώσης τα Γενικά και Επαγγελματικά Λύκειαημερήσια και εσπερινά, όλης της χώρας, καθώς και οι λυκειακές τάξεις των Γυμνασίων με λυκειακές τάξεις.

Μαζί με το selftest εξακολουθούν να ισχύουν τα μέτρα υγειονομικής προστασίας που έχουν ήδη ληφθεί από την αρχή της σχολική χρονιάς. Δηλαδή: η υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους, σταθερές ομάδες μαθητών σε αθλήματα και άλλες δραστηριότητες, χρήση αντισηπτικών, σχολαστικοί καθαρισμοί, τακτικοί αερισμοί των χώρων και άλλα ειδικά μέτρα.

Selftest: Όλα όσα πρέπει να γνωρίζουν μαθητές και εκπαιδευτικοί

Η διενέργεια αυτοδιαγωνιστικού τεστ κορονοϊού προβλέπεται τόσο για τους μαθητές όσο και τους εκπαιδευτικούς.

Σύμφωνα μετις οδηγίες του ΥΠΑΙΘ, τα αυτοδιαγνωστικά τεστ κορονοϊού θα γίνονται δύο φορές την εβδομάδα για κάθε μαθητή και εκπαιδευτικό Λυκείου καιθα είναι απαραίτητα για την προσέλευση στο σχολείο τη Δευτέρα 12 και την Πέμπτη 15 Απριλίου. Βάσει του ΑΜΚΑ τους, μαθητές και εκπαιδευτικοί των Λυκείων θα προμηθεύονται δύο δωρεάν τεστ για κάθε εβδομάδα από το φαρμακείο.

Τα βήματα είναι τα εξής:

1. Γονείς, κηδεμόνες, μαθητές και εκπαιδευτικοί θα παραλαμβάνουν δωρεάν το self-testμαζί με ενημερωτικό υλικό από το φαρμακείο, χρησιμοποιώντας τον ΑΜΚΑ τους. Οι γονείς μπορούν να παραλαμβάνουν self-tests για όλους τους μαθητές που γεννήθηκαν τα ημερολογιακά έτη 2003, 2004 και 2005. Το πρώτο τεστ μπορούν να το παραλάβουν μαθητές και εκπαιδευτικοί Λυκείου από Τετάρτη σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη και από την Παρασκευή στην υπόλοιπη χώρα. Από την ερχόμενη Δευτέρα θα μπορούν να παραλάβουν και το 2ο τεστ.

2. Οι μαθητές/οι εκπαιδευτικοί θα κάνουν τα self-tests στο σπίτι τους. Συστήνεται το τεστ να γίνεται το προηγούμενο βράδυ. Άρα το πρώτο τεστ θα μπορεί να γίνει την Κυριακή το βράδυ.

3. Γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικοί θα δηλώνουν το αποτέλεσμα του self-test μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr, στην οποία θα εισέρχονται με τους κωδικούς taxisnet, καταχωρώντας συγκεκριμένα στοιχεία, όπως πατρώνυμο, μητρώνυμο, ΑΜΚΑ και το αποτέλεσμα του self-test.

4. Αν το self-test είναι αρνητικό:

·        Για τους μαθητές, θα εκδίδεται σχολική κάρτα μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr. Οι μαθητές θα φέρουν τη σχολική κάρτα μαζί τους όλη την εβδομάδα και θα την επιδεικνύουν στους εκπαιδευτικούς την πρώτη ώρα της Δευτέρας και της Πέμπτης.

·        Για τους εκπαιδευτικούς, θα εκδίδεται η δήλωση αρνητικού αποτελέσματος μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr.

·        Σε περίπτωση που δεν υπάρχει πρόσβαση σε εκτυπωτή, οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί θα μπορούν να γράφουν μια χειρόγραφη δήλωση που θα περιέχει τα ίδια στοιχεία με τη σχολική κάρτα, τη δήλωση αρνητικού αποτελέσματος.

5. Αν το self-test είναι θετικό:

·        Θα εκδίδεται δήλωση θετικού αποτελέσματος μέσω της πλατφόρμας self-testing.gov.gr για τη διενέργεια δωρεάν επαναληπτικού rapidtest σε δημόσια δομή. Η λίστα με τις δημόσιες δομές περιλαμβάνεται στην πλατφόρμα self-testing.gov.gr

·        Αν το επαναληπτικό τεστ είναι θετικό, θα ακολουθείται το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ. Αν το επαναληπτικό τεστ είναι αρνητικό, οι μαθητές/εκπαιδευτικοί θα λαμβάνουν σχετική βεβαίωση από το σημείο εξέτασης και επιστρέφουν στο σχολείο.

Πότε θα κλείνει το τμήμα σε περίπτωση θετικού test

Εάν το selftest μαθητή ή εκπαιδευτικού, για το οποίο ήδη διατυπώνονται σοβαρές ενστάσεις ως προς την αποτελεσματικότητά του, βγει θετικό, το τμήμα δεν θα κλείνει αλλά θα συνεχίζει να λειτουργεί κανονικά

Μόνο εάν το επαναληπτικό τεστ που θα γίνεται από εξειδικευμένο προσωπικό σε δημόσια ή ιδιωτική δομή βγει θετικό, θα ακολουθείται το πρωτόκολλο του ΕΟΔΥ για το κλείσιμο τμήματος ή σχολείου.

Τρεις επιπλέον ερωτήσεις και απαντήσεις για τους μαθητές

Επιπλέον το υπουργείο Παιδείας διευκρινίζει σε ενημέρωσή του:

Οι εμβολιασμένοι εκπαιδευτικοί/μαθητές θα πρέπει να κάνουν τεστ;

Ναι

Οι μαθητές που θα βγουν θετικοί θα κάνουν τηλεκπαίδευση;

Για τους μαθητές των οποίων το επιβεβαιωτικό τεστ βγει θετικό προβλέπεται ό,τι και για τους μαθητές που νοσούν. Δίνεται η δυνατότητα ταυτόχρονης τηλεκπαίδευσης ή συμμετοχής σε διαδικτυακό τμήμα, χωρίς η παρακολούθηση να είναι υποχρεωτική.

Οι μαθητές που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες οφείλουν να πηγαίνουν στο σχολείο με φυσική παρουσία;

Εξακολουθεί να ισχύει η πρόβλεψη που ίσχυε και στο παρελθόν ότι οι μαθητές που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες ή που συνοικούν με άτομα τα οποία ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε διαδικτυακά τμήματα, εφόσον το επιθυμούν.

Μετά το Πάσχα

Τέλος, οριστική φαίνεται να είναι η απόφαση της κυβέρνησης για την επαναλειτουργία Γυμνασίων και Δημοτικών μετά το Πάσχα.