Η ιστορία

Το Μουσικό Σχολείο Γιανιτσών ιδρύθηκε το 1996 και βρίσκεται στη πόλη των Γιαννιτσών. Από τη πρώτη κίολας χρονιά της λειτουργίας του, το σχολείο με τις χορωδίες του και τα μουσικά του σύνολα συμμετείχε στα πολιτιστικά δρώμενα της πόλης των Γιαννιτσών ακι της ευρύτερης περιοχής του Νόμου Πέλλας. Έχει συμμετάσχει σε πολλούς πανελλήνιους  μαθητικούς διαγωνισμούς και έχει διακριθεί με το πρώτο βραβείο στη Παραδοσιακή Χορωδία. Στο σχολείο διδάσκονται όλα τα μαθήματα γενικής παιδείας και μουσικής παιδείας, Βυζαντινή Μουσική, Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική, Θεωρία και Πράξη Ευρωπαϊκής Μουσικής, Αρμονία, Dictee, Ιστορία Μουσικής, Χορωδία, Πιάνο, Κιθάρα, Ταμπουράς, Κανονάκι, Βιολί, Κρουστά, Κλαρίνο. Το σχολείο κατά τα σχολικά έτη 2011-2012 και 2012-2013 συμμετέχει ενεργά στους εορτασμούς για τα 100 χρόνια του Μακεδονικού Αγώνα. Το Νοέμβριο του 2012 εξέδωσε το πρώτο του ψηφιακό δίσκο με παραδοσιακά τραγούδια με τον τίτλο "Ήχος εορταζόντων προσφύγων".