Γερμανικές βάφλες και γαλλικές κρέπες στο Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών

Σήμερα θα φτιάξουμε βάφλες και κρέπες

Στα πλαίσια του μαθήματος των Γερμανικών και με αφορμή τις Απόκριες και τα έθιμα στη Γερμανία αυτήν την περίοδο του χρόνου, οι μαθητές των Γερμανικών της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας αφιέρωσαν την Τετάρτη 1 Μαρτίου μία διδακτική ώρα κατά την οποία έφτιαξαν βάφλες (Waffeln) υπό την επίβλεψη της καθηγήτριας των Γερμανικών, Ασλανίδου Ελένης.

Τις βάφλες στόλισαν με σαντιγί, τρούφα σοκολάτας, nutella, μερέντα, μπισκότα, ξηρούς καρπούς, γλυκά του κουταλιού, φρούτα και πολλά άλλα υλικά της αρεσκείας τους, πάντα με μεράκι και φαντασία…

Guten Appetit!

Ακολούθως, τα πλαίσια του μαθήματος των Γαλλικών και με αφορμή την ημέρα της κρέπας (Crêpes) στον γαλλόφωνο κόσμο, έστω και λίγο καθυστερημένα, οι μαθητές των Γαλλικών της Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας αφιέρωσαν τη Δευτέρα 6 Μαρτίου μία διδακτική ώρα κατά την οποία έφτιαξαν γλυκές κρέπες υπό την επίβλεψη της καθηγήτριας των Γαλλικών, Φώσκολου Μαρίας.

Τις κρέπες τις επιμελήθηκαν με ιδιαίτερη φροντίδα, η δε μερέντα έρευσε άφθονη με συνοδεία χυμού φρούτων. Όλοι το ευχαριστήθηκαν πολύ!

Bon app à tous et à toutes!

Viber_2023-03-09_10-16-20-214.jpgViber_2023-03-09_10-16-28-629.jpgViber_2023-03-09_10-17-38-616.jpg