Ενημέρωση Τουριστικών Πρακτορείων

Επιλογή Τουριστικού Πρακτορείου για την 4/ήμερη εκδρομή των μαθητών/τριών του Μουσικού Σχολείου Γιαννιτσών στην Ξάνθη

Το Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών προχώρησε στην επιλογή του Τουριστικού Πρακτορείου που θα αναλάβει την πραγματοποίηση της 4/ήμερης εκπαιδευτικής επίσκεψης των μαθητών /τριών του Σχολείου στην Ξάνθη στο διάστημα από 25-04-2024 έως 28-04-2024,προκειμένου να συμμετάσχει στο Μουσικό Φεστιβάλ της Ξάνθης με τίτλο «Πόλεις Ονείρων 2024». Η επιλογή έγινε αφού είχε προηγηθεί η πρώτη ανάρτηση με αριθ. πρ. 120/23-02-2024 για την οποία δεν κατέθεσε προσφορά κανένα Τουριστικό Πρακτορείο. Για τη δεύτερη ανάρτηση με αρθ. Πρ. 162/5-03-2024 κατέθεσαν προσφορά 2 Τουριστικά Πρακτορεία: 1) το Herododus Travel και 2) το Perperidis Travel Services. Η επιτροπή αξιολόγησης δέχτηκε τις προσφορές των εν λόγω Τουριστικών Πρακτορείων ,καθώς δεν υπήρχαν περιθώρια για Τρίτη ανάρτηση της προκήρυξης, με δεδομένο το γεγονός πως τα προσφερόμενα ξενοδοχεία είναι περιορισμένα και δεν υπάρχει εξασφαλισμένη διαθεσιμότητα δωματίων ,λόγω της μεγάλης συμμετοχής σχολείων στο Φεστιβάλ της Ξάνθης. Η προκήρυξη προέβλεπε Ξενοδοχεία 3* έως 4* αστεριών. Το Τουριστικό Πρακτορείο Herodotus Travel κατέθεσε προσφορά για Ξενοδοχεία 3* και 5* αστεριών. Συγκεκριμένα για το ξενοδοχείο Hotel Nemesis 3 * με συμμετοχή 159 Ευρώ ανά μαθητή,χώρια οι επιβαρύνσεις των φόρων ξενοδοχείων. Η προκήρυξη ζητούσε οι προσφορές να περιλαμβάνουν και το ποσό των φόρων- κρατήσεων ξενοδοχείων στην προσφορά ανά μαθητή. Για το ξενοδοχείο 5* το Hotel Z Palace & Congress Center η προσφορά ήταν 217 Ευρώ με πρωινό , χωρίς τους φόρους ξενοδοχείων. Το Τουριστικό Πρακτορείο Perperidis Travel Services κατέθεσε προσφορά για το ξενοδοχείο 4* Achilio Hotel στα 175 Ευρώ με πρωινό ,ανά μαθητή συμπεριλαμβανομένων και των φόρων ξενοδοχείου. Η επιτροπή αξιολόγησης των προσφορών θεωρώντας πως η εκδρομή θα πρέπει να συνδυάζει τα χαρακτηριστικά της ποιότητας, της συμφέρουσας τιμής ανά μαθητή και την δυνατότητα σωστής επιτήρησης των μαθητών ,επέλεξε την προσφορά του Τουριστικού πρακτορείου Perperidis Travel Services με δεδομένα τα εξής:
1. Το ξενοδοχείο προσφέρει δωμάτια σε ένα κτίριο και όχι σε διαφορετικά κτίρια–συγκροτήματα δωματίων
2. Η τιμή των 175 Ευρώ ανά μαθητή για 4* ξενοδοχείο είναι ικανοποιητική
3. Τη επιθυμία των γονέων να επιλέξουν ξενοδοχείο 4* που να είναι ποιοτικά ανώτερο σε σύγκριση με ένα 3* ξενοδοχείο.

Ενστάσεις μπορούν να κατατεθούν στο Μουσικό Σχολείο μέχρι Παρασκευή 22-03-24 και ώρα 10:00.

Η απόφαση της επιτροπής επισημοποιήθηκε με τη σύνταξη του υπ’ αριθ. 9/ 15-03-24 πρακτικού από το Διευθυντή του Σχολείου.

Ο Διευθυντής του Μουσικού Σχολείου Γιαννιτσών
Κετικίδης Γεώργιος