Οι μαθητές του 3ου ΓΕΛ και του Μουσικού Σχολείου Γιαννιτσών τραγούδησαν το «ρεπερτόριο της φτώχιας»

Στις 11 Ιανουαρίου του 2013 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Μουσικού Σχολείου Γιαννιτσών πραγματοποιήθηκε εκδήλωση για την υποστήριξη δύο ερευνητικών εργασιών του 3ου ΓΕΛ  Γιαννιτσών με τίτλους η με πρώτη «το ρεπερτόριο της φτώχιας» με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Κάζογλου Αυγή η δε δεύτερη «αν θα μπορούσα τον κόσμο να άλλαζα» με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Αναργυρίδου Δέσποινα. Τους 32 μαθητές του 3ου ΓΕΛ που παρακολούθησαν την εκδήλωση συνόδευσαν επίσης, οι καθηγήτριες Τσιλίκα Μαρία και Τζιάλη Ελένη.

Κατά την παρουσίασή του ο καθηγητής του Μουσικού Σχολείου κ. Δεσπότης Σωτήριος ανέπτυξε τους  τρόπους με τους οποίους βιώνεται και παρουσιάζεται η έννοια της φτώχιας μέσα από   τους ανθρώπους της μουσικής τέχνης. Η εκδήλωση εμπλουτίστηκε με προβολή πρωτότυπων video σχετικών με το θέμα με την τεχνική υποστήριξη της καθηγήτριας πληροφορικής κ. Πόπη Μαρίας. Επίσης οι μαθητές του σχολείου ανέπτυξαν το μουσικό τους ταλέντο ερμηνεύοντας  μουσικές δημιουργίες  που παρουσιάζουν την έννοια της φτώχιας και τα αποτελέσματά της στην ανθρώπινη ψυχοσύνθεση.

Η εκδήλωση αυτή επιβεβαιώνει την άποψη που θέλει την οριζόντια συνεργασία  των  σχολικών μονάδων να προάγει τους σκοπούς της εκπαίδευσης.

The students of Music School singDespotis Sotiris presentetion