Μουσικό-κινητική παράσταση «Presto και Adagio μέσα στο πεντάγραμμο»

Την Παρασκευή 12 Απριλίου οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Γιαννιτσών παρουσίασαν στην αίθουσα τελετών του 5ου Δημοτικού Σχολείου Γιαννιτσών τη μουσικό-κινητική παράσταση με τίτλο «Presto και Adagio μέσα στο πεντάγραμμο». Η παρουσίαση έγινε από ομάδα μαθητών της 1ης Γυμνασίου με την καθοδήγηση του Καθηγητή Ευρωπαϊκής Μουσικής κ. Δεσπότη Σωτήρη και της καθηγήτριας Θεατρολογίας κυρίας Σκορδή Γαρυφαλλιάς.

Music School Students
Οι μαθητές τους ΜουσικούMusic School Students

Το κοινό ήταν οι μαθητές της 4ης, 5ης και 6ης τάξης του 5ου και 10ου Δημοτικού Σχολείου Γιαννιτσών.

Οι διδακτικοί στόχοι της εκδήλωσης ήταν:

1. η εκμάθηση των φθόγγων

2. η εκμάθηση των εννοιών: αργό-γρήγορο, δυνατά-σιγά

3. η γνωριμία με όργανα και ηχο-χρώματά τους καθώς και τρόπους παιξίματός τους

4. η παρουσίαση τρόπων που συνδυάζονται ο χορός και ο ήχος.

Παράλληλα η παράσταση είχε ως σκοπό να δώσει την ευκαιρία στους μαθητές του Μουσικού Σχολείου εκφραστούν μπροστά σε κοινό παρουσιάζοντας τους καρπούς της δουλειάς τους.

Αξιοσημείωτο είναι ότι στην όλη δραστηριότητα το κοινό συμμετείχε ενεργά και πολλές φορές διαδραμάτισε πρωταγωνιστικό ρόλο.

Το σενάριο είχε ως εξής: Δύο πόλεις, η Αργόπολη και η Γρηγορόπολη, καταφέρνουν μέσα από τη μουσική και το χορό να ξεπεράσουν τις όποιες αντιπαλότητές τους. Τελικά δημιουργούν ένα ενιαίο βασίλειο, το βασίλειο του πενταγράμμου, όπου Βασιλιάς του είναι ο Βασιλιάς Presto ως κλειδί του Φα και Βασίλισσα η Βασίλισσα Adagio ως κλειδί του Σολ. Οι υπήκοοι είναι οι νότες που περιλαμβάνονται και ορίζονται μέσα στο πεντάγραμμο...