Εσωτερικός κανονισμός 2015-2016

Δήμος Πέλλας

Dimarxeiosmall

EEY EIKONA

Κέρδισε επάξια το χειροκρότημα του κοινού της Θεσσαλονίκης την Κυριακή 2 Δεκεμβρίου 2012, στο Μέγαρο Μουσικής, η παραδοσιακή χορωδία του Μουσικού Σχολείου Γιαννιτσών την οποία διηύθυνε ο καθηγητής του σχολείου κ. Μανούσης.

Το σχολείο συμμετείχε σε εκδήλωση της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλονίκης η οποία ήταν αφιερωμένη στα 100 χρόνια από την απελευθέ-ρωση της Πόλης. Η επιλογή των χορωδιών έγινε με γνώμονα τις πόλεις και τις περιοχές που συνέδραμαν στην απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης στις 26 Οκτωβρίου του 1912.
Στην εκδήλωση συμμετείχαν επίσης, ο χορός ιεροψαλτών Φιλαθωνίτες, οι μεικτές χορωδίες των Δήμων Έδεσσας, Δράμας, Αρναίας, οι παιδικές χορωδίες του Δήμου Αλεξάνδρειας και της Ιεράς Μητρόπολης Θεσσαλονίκης.
Την εκδήλωση τίμησε με την παρουσία του ο Παναγιώτατος Μητροπολίτης Θεσσαλονίκης Άνθιμος ο οποίος στο χαιρετισμό του τόνισε τον ευεργετικό ρόλο της καλλιτεχνίας και της συμμετοχής σε μουσικά σχήματα, ιδιαίτερα των μαθητών.

img1.jpgimg2.jpgimg4.jpgimg3.jpg

AdmirorGallery 4.5.0, author/s Vasiljevski & Kekeljevic.