Ημερίδα: Πάμε Σινεμά;

Την Πέμπτη 27/11/2014 στο Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών πραγματοποιήθηκε ημερίδα με θέμα: «Εισαγωγή στην τέχνη της οπτικοακουστικής αφήγησης», από τον εκπαιδευτικό φορέα «Πάμε Σινεμά;».

P1030690

Στην εκδήλωση, που έγινε στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος του σχολείου «Η μουσική στον κινηματογράφο: Μάνος Χατζιδάκις», εισηγήτριες ήταν η Αρβανίτου Διονυσία, εκπρόσωπος του φορέα «Πάμε Σινεμά» και η Γιαλαμά Κατερίνα, πληροφορικός του σχολείου. Οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου συμμετείχαν σε βιωματικό εργαστήριο εξιστόρησης με εικόνες και ήχους, σε γύρισμα και μοντάζ ολιγόλεπτης ταινίας.

P1030702

Το πρόγραμμα συνεχίζεται ενεργοποιώντας τους μαθητές στην κατεύθυνση της πρωτογενούς δημιουργίας και έκφρασης και προάγοντας το ομαδικό πνεύμα και τη συνεργασία.