Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών

Στις 26 Σεπτεμβρίου2016γιορτάσαμε στο Μουσικό Γυμνάσιο Γιαννιτσών την Ευρωπαϊκή Μέρα Γλωσσών, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Γραμμενούδη Σοφία ΠΕ07.

Ετοιμάσαμε μια Γιορτή με θέμα:«Μουσική περιπλάνηση στις γλωσσικές γειτονιές του κόσμου»,όπου συμμετείχε όλη η σχολική κοινότητα του Γυμνασίου.

Η διάρκεια της ήταν 2 διδακτικές ώρες και 52 μαθητές  της Α΄, Β΄ και Γ΄ Γυμνασίου πήραν μέρος στην προετοιμασία  του εορτασμού με πολλές βιωματικές  δραστηριότητες και δράσεις, οι οποίες και παρουσιάστηκαν στην Γιορτή.

Στόχοι του Εορτασμού όπως ορίζεται από το Υπουργείο Παιδείας ήταν:

α) Η ευαισθητοποίηση και ενίσχυση της πολυγλωσσίας και της διαπολιτισμικής κατανόησης,

β) η προώθηση της πλούσιας γλώσσας και πολιτιστικής ποικιλίας της Ευρώπης και

γ) η ενθάρρυνση της δια βίου εκμάθησης γλωσσών μέσα και έξω από το σχολείο

Το βίντεο που ακολουθεί δημιουργήθηκε από την υπεύθυνη καθηγήτρια της δράσης και εξυπηρετεί τους εκπαιδευτικούς και παιδαγωγικούς στόχους της δράσης.

Το οπτικοακουστικό υλικό, εκτός αυτού της σχολικής ζωής, είναι από το διαδίκτυο και τα δικαιώματα ανήκουν στους δημιουργούς τους.

ΕΛΠΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΕΜΠΝΕΥΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΕΣΑΣ!

Δείτε το βίντεο που δημιουργήσαμε...