Συμμετοχή στο Μαθητικό Συνέδριο Πληροφορικής του "ΝΟΕΣΙΣ"

Φέτος είχαμε διπλό ρόλο σε έναν θεσμό που ωθεί τη μαθητική καινοτομία στον τομέα της Πληροφορικής.

Ανοίξαμε μουσικά το Συνέδριο και δώσαμε μια νότα χαράς και έμπνευσης στους παρευρισκόμενους, ξεσηκώνοντάς τους.

Ως σύνεδροι συμμετείχαμε με δύο εργασίες:

1) Ο μαθητής Μελετιάδης Σίμος της Α' Λυκείου ανέπτυξε μια εφαρμογή για ανάπτυξη ακουστικών ικανοτήτων προσαρμοσμένη στις ανάγκες του σχολείου μας και των συμμαθητών του.

Mousiko sxoleio giannitson 2

2) Οι μαθήτριες Γαργάλα Αιμιλία και Νάκου Ελένη σχεδίασαν και υλοποίησαν ένα πρωτότυπο σχέδιο δράσης κατά του εκφοβισμού. Μια εφαρμογή στο Scratch που περιέχει την αφήγηση μέσω κόμικ τεσσάρων μορφών εκφοβισμού καθώς και ένα δυνατό μουσικό μήνυμα για την καταπολέμησή του. Στην εφαρμογή περιέχεται και κουίζ για τους χρήστες.

Mousiko sxoleio giannitson 1

Τις συμμετοχές των μαθητών μας συνοδεύτηκαν από εκπαιδευτική εκδρομή του σχολείου μας.

20170425_111918.jpg20170425_123853.jpgIMG_2938.JPGIMG_2939.JPGIMG_2945.JPGIMG_2952.JPGIMG_2963.JPGIMG_2975.JPGIMG_2976.JPGIMG_2977.JPGIMG_2985.JPGIMG_2997.JPGIMG_3000.JPG

Ο  ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ

ΜΕΝΕΛΑΟΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ