Χριστούγεννα στο ραδιοφωνικό σταθμό της ΕΡΤ 3

Χριστούγεννα 2017 στο Ραδιοφωνικό Σταθμό της ΕΡΤ3

Το Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών στην εκπομπή «Τα παιδιά είναι εν τάξει» της 17-12-2017 παρουσιάζει ένα χριστουγεννιάτικο πρόγραμμα με επιλεγμένα κομμάτια ευρωπαϊκής και παραδοσιακής μουσικής, δημιουργώντας  μια όμορφη γιορταστική ατμόσφαιρα στο πνεύμα των ημερών.

Στην εκπομπή συμμετέχουν περίπου 50 μαθητές και μαθήτριες κυρίως από την Α και Β τάξη του Λυκείου και μαζί τους ορισμένοι από τη Γ Γυμνασίου και Γ Λυκείου ? μέλη των Μουσικών Συνόλων και Χορωδιών του Σχολείου που είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το Ραδιόφωνο της ΕΡΤ3, να φιλοξενηθούν από τον υπεύθυνο κ. Δημήτρη Μακρή και να ζήσουν την εμπειρία της ζωντανής ηχογράφησης, συνεργαζόμενοι άριστα με τους τεχνικούς του Ραδιοφωνικού Σταθμού.

ert_1.JPGert_2.JPGert_3.JPGert_4.JPGert_5.JPG

Το πρόγραμμα αποτελεί μια σύνθεση από μελωδίες , τραγούδια και κάλαντα τα οποία συνδέονται μεταξύ τους αρμονικά χάρη στο λόγο που αναφέρεται  σύντομα σε χριστουγεννιάτικα έθιμα. Έτσι ο ακροατής ταξιδεύει νοερά  από τόπο σε τόπο για να χαρεί διαφορετικά ακούσματα  και να απολαύσει την ποικιλία των ήχων και την ποιότητα του έργου που συντελείται στο Σχολείο.

Ακούστε την εκπομπή στον παρακάτω σύνδεσμο και χαρείτε μαζί μας τα Χριστούγεννα!