Υλοποίηση Εκδήλωσης και ευαισθητοποίησης στο Μουσικό Σχολείο Γιαννιτσών 3 Δεκεμβρίου Παγκόσμια ημέρα ΑμεΑ "ΟΛΟΙ ΙΣΟΙ ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΙ".

Με αφορμή την 3η Δεκεμβρίου, Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία και λαμβάνοντας υπόψιν το έγγραφο του Υπουργείου Παιδείας με θέμα «Αναπηρία και Τέχνη στην Εκπαίδευση», διοργανώσαμε μία εκδήλωση στην αίθουσα εκδηλώσεων του Μουσικού Σχολείου Γιαννιτσών με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Γραμμενούδη Σοφία ΠΕ07.   Η σχολική κοινότητα του Γυμνασίου ενημερώθηκε μέσω της δράσης για την σύμβαση δικαιωμάτων ατόμων με αναπηρία και για την Συμπερίληψη, μια διαπολιτισμική προσέγγιση (ΕΛΛΑΔΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ).Οι μαθητές κατάφεραν να ενθουσιάσουν και να ενεργοποιήσουν την σχολική κοινότητα με την ενεργή συμμετοχή τους και τις εργασίες τους. Γίναν διαμεσολαβητές κοινωνικών μηνυμάτων και τραγούδησαν ένα τραγούδι στην νοηματική.

Ευχαριστούμε την υπεύθυνη σχολικών Δραστηριοτήτων της ΔΔΕ Πέλλας κα. Αικατερίνη Βάσιου, που μας τίμησε με την παρουσία της στην εκδήλωση.

amea

Πισμίση Ελένη