Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2017 - Επίσκεψη στο Goethe Institut , Θεσσαλονίκη

Την Τετάρτη 27 Σεπτεμβρίου 2017,  30 μαθητές και μαθήτριες της Α΄ Γυμνασιου  με τις συνοδούς καθηγήτριες τους  επισκέφθηκαν το Goethe Institut Thessaloniki και συμμετείχαν με ενθουσιασμό στις εκδηλώσεις εορτασμού της Ευρωπαικής Ημέρας Γλωσσών.Στο χώρο που ήταν φιλόξενος και διακοσμημένος με σχετικά με την ημέρα graffiti,  υπήρχαν πολλοί μαθητές από διάφορα σχολεία.

goethe-2

H προγραμματισμένη επίσκεψη μας ήταν από τις 12.30 ?13.30. Στο χρονικό αυτό διάστημα οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν σε δραστηριότητες που επιμελήθηκαν οι καθηγητές του Goethe-Institut, και να έρθουν σε επαφή με τη γερμανική γλώσσα. Ειδικότερα, συμμετείχαν σε οπτικοακουστικές δραστηριότητες (audiovisual) και συγκεκριμένα, βίντεο με γερμανικά τραγούδια από το YouTube. Αρχικά τους δόθηκαν φύλλα εργασίας στη γερμανική γλώσσα με αριθμούς, αθλητικές δραστηριότητες και πόλεις που έπρεπε να αναγνωρίσουν στα video. Οι μαθητές μας συμμετείχαν με ενδιαφέρον και ενθουσιασμό.

goethe-1

Ακολούθησε ξενάγηση στο χώρο της βιβλιοθήκης όπου ενημερώθηκαν  για την πρόσβαση που μπορεί να έχει ο αναγνώστης σε ψηφιακά μέσα, όπως e-books, e-papers, e-music, e-audios και e-videos.

Στο τέλος της επίσκεψης  προσφέρθηκε σε όλους τους μαθητές μας το κλασσικό γερμανικό κουλούρι Pretzel (πρέτzελ).

Ήταν μια ευχάριστη στιγμή της σχολικής ζωής, ένα διαφορετικό μάθημα πολιτισμού.

Συνοδοί Καθηγήτριες:

Μάγδα Ευθυμίου, Κατερίνα Χατζούλη, Δήμητρα Ελευθεριάδου.

Πισμίση Ελένη