Έκθεση-εργαστήρι Καμπάνες του κόσμου στο Σχολείο

kampanes

Στις 14 Νοεμβρίου 2017 οι μαθητές του Γυμνασίου μας που παρακολούθησαν ανά τμήμα την έκθεση-εργαστήρι «Καμπάνες του κόσμου» είχαν την ευκαιρία να ακούσουν τον ήχο τους, να ταξιδέψουν μελωδικά, να τις κάνουν να ηχήσουν και να νιώσουν την δόνησή τους στα χέρια τους συμμετέχοντας σε ένα ανοιχτό διαδραστικό εργαστήριο ήχων. Η έκθεση αποτελεί ένα παράθυρο ανοιχτό στον ηχηρό, και ταυτόχρονα ιερό, κόσμο της καμπάνας και αποτελεί μια περιήγηση στις ποικίλες παραδόσεις του πλανήτη. Σαράντα αντικείμενα από είκοσι διαφορετικές χώρες μας φέρνουν σε επαφή με διαφορετικούς πολιτισμούς από την αρχαιότητα έως το σήμερα. Καμπάνες κατασκευασμένες από μέταλλα, ξύλο και κεραμικά μας ταξιδεύουν από τη Γκάνα και την Βραζιλία ως την Ισπανία και την Ελλάδα. Η αφήγηση έγινε από τον Πεπ Μπελτράν στα ισπανικά και η μετάφραση από την Πετρίνα Βάσσου στα ελληνικά.

Πισμίση Ελένη